Infrastrukturális fejlesztések


Az Európa Kulturális Fővárosa program infrastruktúra-fejlesztésének középpontjában a kulturális és közösségi programokat kiszolgáló fejlesztések állnak, melyek elsősorban a város és a régió meglévő, használaton kívüli, illetve alulhasznosított épített örökségének és közterületeinek újjáélesztésére és újra értelmezésére irányulnak.
A vizsgálatok és az erre épülő javaslatok középpontjában a település, annak közössége és a működését érintő problémák megoldása áll, segítségül hívva a kulturális programsorozat lehetőségeit.
Célunk, hogy a felvetett problémákra minden esetben válaszokat tudjunk megfogalmazni.
Legnagyobb kihívás számunkra, hogy a tervezés, és a megvalósítás eredményeképpen 2023-ban zavartalanul megrendezhetőek legyenek az Európa Kulturális Főváros rendezvényei.
Készülve a programsorozat látogatóforgalmára, javaslatokat dolgozunk ki a régió és Veszprém infrastruktúra hálózatának – útjainak, közterületeinek, közmű struktúrájának – fejlesztésére, a meglévő problémák számainak csökkentésére.
A meglévő és értékes épületállomány, városszerkezet, utcahálózat és településszerkezet a város és a régió identitását hordozza.
A programsorozat eseményei által történő újjáélesztésük kapcsolatot teremt múlt és jelen között, lehetőséget biztosítva hosszútávú jövőképük kialakítására hasznosításuk által.
A tervezett felújítási elképzelések minden elemére igaz, hogy a fenntarthatóság és a hosszú távon gazdaságos üzemeltethetőség által megkövetelt feltételrendszer szerint kerülnek kialakításra. A program alapvető célja, hogy a meglévő épületek felújításával létrehozott értékek önfenntartóak legyenek, hosszú távú üzemeltetésük ne terhelje a települések költségvetési forrásait.
A veszprémi vár

Kép alatti szöveg
Fotó: Teszt Forrás
Résztvevők

Szállás kapacitás-fejlesztés
Veszprémben nagy múltú és jól működő szálláshelyek érhetőek el, a kínálat a hostel jellegű kollégiumi szállás férőhelyektől a több csillagos szállodai szobákig széles spektrumot ölel fel. Az elérhető kapacitások a meglévő férőhelyek számának növelésével és minőségi diverzifikálásával készíthetőek fel a programsorozat várható látogatóforgalma által generált megugró igényekre. A férőhelyek és kapacitások előkészítése során figyelembe kell venni, hogy a városba és a régióba vendégművészek, előadók fognak érkezni, akik hosszú távon, akár több hónapon keresztül is itt fognak élni, alkotni. Ez az igény más szolgáltatási jelleg megteremtését jelenti, mint egy szállodai szoba.
Közlekedés
Veszprém fejlesztési startégiáiban a gyalogos és a kerékpárosbarát közlekedési módok előnyt élveznek a nem fenntartható és környezetszennyező közlekedési módokkal szemben. A város több mint 20 km hosszúságú kerékpárút és kijelölt kerékpáros nyomvonal hálózata megfelelő alapja az alternatív közlekedési módok támogatásának, de nem hagyható figyelmen kívül, hogy Veszprém domborzati viszonyai nem könnyítik meg a kerékpárt használók mindennapjait.
A gépjárművek száma és az általuk generált forgalom folyamatosan növekszik. A növekedés a városi közlekedési infrastruktúra túlterheléséhez vezetett és a parkolási kapacitások kimerültek.
Veszprém és a régió közlekedési rendszereinek összehangolása és hálózatba kapcsolása fontos és pozitív eredményekkel járhat, a tömegközlekedés és a kerékpáros infrastruktúra használata csökkentheti a közutakra és parkoló létesítményekre nehezedő nyomást.
